مشخصالت فنی سوییچ شبکه 

مشخصالت فنی سوییچ شبکه 

سوییچ شبکه :

سویچ اصلی ترین رکن یک شبکه است با استفاده از آن می‌توان چندین رایانه را با استفاده از ارتباط LAN  به یکدیگر متصل کرد. پس از آنکه اولین بسته ارسال شد، سوئیچ جدولی را تشکیل می‌دهد که ابزارهای متصل در شبکه را با استفاده از جدول مک آدرس به یکدیگر متصل می‌کند.

که به صورت رک مونت و غیر رک مونت موجود هستند .

سوییچ ها به دو دسته مدیریتی و غیر مدیریتی تقسیم می شوند .

 پرکاربردترین سوییچ ها ،سوییچ های غیر مدیریتی هستند که هیچ تنظیمات خاصی ندارند و فقط به منظور اضافه کردن پورت های اترنت به شبکه شما وجود دارند . تفاوت های  این دو در این حقیقت نهفته شده است که درواقع یک managed switches همان‌طور که از اسمش پیداست قابلیت onfigure شدن (تنظیم شدن برای دست‌یابی به عملکردی خاص)، و همچنین قابلیت اولویت‌بندی ترافیک LAN را دارا می‌باشند به‌نحوی‌که اطلاعات بااهمیت بیشتر بتوانند سریع‌تر جابه‌جا شوند. و اما در طرف مقابل  Unmanaged switches  همانند یک وسیله Plug & Play در شبکه عمل می‌کنند، یعنی فقط بااتصال به برق و بدون نیاز یه هیچ گونه تنظیم اجازه میدهند تا تمامی تجهیزات متصل به آنها با یکدیگر ارتباط داشته باشند.

سوییچ های  poeوpoe+ :

این سوییچ ها قابلیت انتقال برق  dc  را از داخل  کابل شبکه cat5,cat6  را دارند . و اگر ما از دوربین  poe  استفاده کنیم دیگر احتیاجی به کابل کشی نیست .

 استاندارد جدیدی به نام IEEE 802.3at یا +PoE ارائه شده که حداکثر می‎تواند 30 وات جریان DC را بر روی کابل شبکه ارسال کند. درحالی که استاندارد IEEE 802.3af تنها 15.4 وات جریان DC بر روی کابل شبکه ارسال می‎کند.

سوییچ ها از نظر تعداد پورت نیز به سوییچ های 4و8و16و24و 48و...  پورت تقسیم بندی می شوند .

 

پورت SFP :امروزه تجهیزات زیادی با عنوان ماژول SFP  یا Transceiver  وجود دارند که برای انتقال سیگنال ها مورد استفاده قرار می گیرند و مخفف عبارات Small Form-Factor pluggable  است و به عنوان معروف ترین ماژول برای اتصالات فیبر نوری استفاده می شود . و با استفاده از آن امکان اتصال فیبر نوری نیز وجود دارد .

.

VLAN : نیز  مخفف عبارت  Virtual local area network  و در واقع Lan  هایی هستند که به صورت مجازی پیاده سازی می شوند . در ابتدا حالتی را در نظر بگیرید که Vlan نداریم؛ در حالت معمول در یک LAN تمام پورت­ های یک سوییچ عضو Broadcast Domain مشابهی­اند. به این ترتیب اگر یک ایستگاه پیامی را به صورت Broadcast ارسال کند، تمام دستگاه­هایی که در آن Broadcast Domain  هستند این پیام را دریافت می کنند . در صورتی که با استفاده از Vlan امکان ایجاد شبکه های مجازی  وجود دارد. به طور ساده می توان گفت  هر vlan  یک شبکه مجازی مجزاست و به این ترتیب برای هر    Vlan موجود  یکbroadcast domain  جداگانه ایجاد می گردد .

به طور مثال  در شکل بالا یک شبکه کوچک با 6 ایستگاه را مشاهده می کنید که به یک سوییچ متصل شده اند و با استفاده از خاصیت  vlan  دو( vlan1,vlan2 ) ایجاد شده است . زمانی که ایستگاه 1 متعلق به vlan1  است سوییچ موجود صرفا پیام را برای ایستگاه 2و3 ارسال می کند در واقع سوییچی که به  valn  مجهز است مشابه داشتن دو سوییچ جداگانه است و با استفاده از آن شاهد کاهش چشمگیر هزینه ها خواهیم بود .

Full duplex  : این گزینه نشان دهنده نوع ارتباط بین دو دستگاه است .زمانی که ارتباط بین دو دستگاه به صورت دو طرفه باشد نوع ارتباط  full duplex  است در این ارتباط هر دو طرف می توانند به صورت همزمان به ارسال و دریافت اطلاعات بپردازند .

Half duplex  : زمانی که ارتباط از نوع  half  است یعنی در آن واحد تنها یکی از طرفین قادر به ارسال اطلاعات است .

 

Flow control  :

این عبارت در ارتباطات سریال استفاده می شود و منظور متوقف کردن فرستنده از فرستادن اطلاعات است تا وقتی که گیرنده آن را بتواند بپذیرد ؛ که هم به شکل سخت افزاری و هم نرم افزاری است. گیرنده ها عموماً میزان بافر ثابتی دارند وهمان لحظه که اطلاعات دریافت می شوند، می نویسند و وقتی مقدار داده های بافر به حد نهایی می رسد، گیرنده یک سیگنال به فرستنده جهت متوقف کردن ارسال می فرستد.

به عنوان مثال IEEE802.3x full-duplex flow control به این معنی است که سوییچ از استاندارد ۸۰۲٫۳ برای کنترل جریان استفاده می کند به این معنی که فرستنده سرعت ارسال بسته ها را مطابق با سرعت دریافت گیرنده تنظیم می کند. گیرنده معمولا مقدار بافر ثابتی دارد و وقتی بافر پر می شود یک سیگنال به فرستنده جهت متوقف کردن ارسال می فرستد.

تفاوت سوییچ و هاب و روتر :

سوئیچ های شبکه ای به لحاظ ظاهری شبیه به هاب شبکه هستند؛ اما بر خلاف هاب ها، سوییچ ها قادر به بازرسی ِ پیغام های دریافتی و هدایت آنها به سمت پورت ارتباطاتی ویژه می باشند .توجه داشته باشید که به امکان بازرسی پیغام های دریافتی و سپس هدایت آنها، در اصطلاح packet switching گفته می شود).به عبارت بهتر، سوئیچ ها منبع و آدرس مقصد هر کدام از بسته های داده ای را مشخص کرده و سپس داده های مربوطه را تنها صرفاً به مقاصد بخصوصی ـ با هدف حفظ پهنای باند شبکه ـ ارسال می نمایند. بدینسان می توان گفت که سوئیچ ها از کارآمدی عملکردی بالاتری نسبت به هاب برخوردار هستند.

علاوه بر آنچه که گفته شد، سوییچ ها به روترهای شبکه ای نیز شبیه می باشند. روترها و سوییچ ها هر دو بر کانکشن سازی دستگاه های محلی (local) متمرکز یافته اند، اما این تنها روترها هستند که از قابلیت اتصال به شبکه های خارج از محدوده (دیگر شبکه های محلی یا شبکه جهانی اینترنت) برخوردار می باشند.

Router  یا مسیر یاب وظیفه ارسال داده از یک شبکه به شبکه دیگر و نیز ارتباط بین دو شبکه با دو توپولوژی متفاوت را دارد  . به طور مثال اگر شرکتی در تبریز و شرکت دیگری در مشهد باشد می توان از طریق یک خط تلفن اختصاصی مسیر یاب های دفاتر را به هم متصل کرد .

بدین ترتیب هر ترافیکی که لازم است از یک سایت به سایت دیگر انجام شود از طریق روتر محقق می شود و تمام ترافیکهای غیر ضروری دیگر فیلتر شده و در پهنای باند صر فه جویی می شود هم چنین روتر ها می توانند سخت افزاری ویا نرم افزاری باشند .

رمز عبورتان را فراموش کرده‌اید؟

کلمه عبور خود را فراموش کرده‌اید؟ لطفا شماره موبایل یا آدرس ایمیل خودتان را وارد کنید. شما به زودی یک ایمیل یا اس ام اس برای ایجاد کلمه عبور جدید، دریافت خواهید کرد.

بازگشت به بخش ورود

کد دریافتی را وارد نمایید.

بازگشت به بخش ورود

تغییر کلمه عبور

تغییر کلمه عبور

حساب کاربری من

سفارشات

مشاهده سفارش